2017-01-30 16:12:50

Богдан Бойчук: В умовах децентралізації найголовніше – зберегти духовну сферу

–                   На якій стадії перебуває реформування місцевого самоврядування в духовній сфері Прикарпаття?

–                   В нашій галузі цей процес – лише на початковій стадії, попри те, що в області на 30.01.2017 року вже утворено 11 об’єднаних територіальних громад. При їх утворенні, скоріш за все, буде йти мова про оптимізацію видатків та скорочення кількості установ культури. Хоча про це й відкрито не пишуть.

От у Верховинському районі 5 клубних закладів передано громаді. Вони мають намір створити свої профспілкові організації. Але виникає питання: на якому обліку вони мають перебувати – районному чи, так би мовити, об’єднаному територіальному? Яка роль відводитиметься відділам культури та їх начальникам, якщо влада зосередиться в руках очільників новоутворених громад? Як бачимо, більше питань, ніж відповідей.

–                   Яка кількість працівників культури нині працює на неповні ставки та як вплине процес децентралізації на збереження робочих місць?

–                   Станом на 24 січня поточного року на 0,25 ставки працює 42 особи, на 0,5 – 284, на 0,75 – 96. Після об’єднання громад цей показник, імовірно, значно погіршиться. Тому в трудових колективах не особливо радіють цій реформі. Зрештою, наша влада, здавалося, теж не надто переймається долею галузі: якось заступник міністра відзначила, що в кожному селі не обов’язково має функціонувати бібліотека чи, скажімо, клуб.

–                   Чи будуть в умовах об’єднаної територіальної громади змінені акценти фінансування галузі, як гадаєте?

–                   Свого часу, працюючи заввідділом культури при Тисменицькій райдержадміністрації, я контролював рух коштів, оплату праці працівників галузі. В новоутвореній громаді, припускаю, основний вектор спрямування коштів ОТГ залежатиме від особистих уподобань її голови. Тому наразі невідомо, яким буде фінансування закладів культури, чи зможе громада утримувати, наприклад, музичні школи. Бо якщо їх закриють, то для кого тоді вищі навчальні заклади випускатимуть спеціалістів?

Під час реформи децентралізації найголовніше – зберегти культуру, нашу духовну спадщину. В селі Віпче Верховинського району є маленький клуб, але потужна художня самодіяльність, у моїх рідних Підпечерах – великий будинок культури, але жодного гуртка художньої самодіяльності. Так-от, ми пішли польським варіантом децентралізації. Нагадаю: в цій країні після адміністративно-територіальної реформи аматорські колективи практично зникли. Не допустимо подібного і в нас!

 

Розмову вів Тарас Гросевич