2019-01-11 15:14:36

ЧИ ВИННІ ПІЛЬГОВИКИ?

Івано-Франківська обласна тристороння соціально-економічна Рада на розширеному засіданні виконавчого комітету ОТСЕР обговорила питання: «Про відшкодування фактичних витрат на виплату пільгових пенсій: проблеми та шляхи їх вирішення». Активну участь в обговоренні питання та напрацюванні рішення взяли представники від кожної зі сторін діалогу: влада –роботодавці –профспілки.

Про природу появи боргів та, відповідно проблем Пенсійного фонду,  і про детальну статистичну інформацію (хто і скільки винен) у своїх виступах зазначили - Василь Скригунець, заступник голови – виконавчий директор обласного об’єднання організацій роботодавців та Валерій Семанишин, перший заступник начальника головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області; Ярослава Ульванська, заступник директора департаменту соціальної політики ОДА, начальник управління праці, В.Уєвич, перший заступник голови Ради профспілок області, чимало колишніх і нині діючих керівників підприємств, яких стосувалося ініційоване питання.

За інформацією доповідачів, на обліку в органах Пенсійного фонду  зараз перебувають 103 підприємства, які мають шкідливі пільгові умови праці, за якими пенсія призначається за так званим списком №1, і 316 підприємств, працівники яких отримують пільгові пенсії за списком №2. Проблемні борги мають 160 підприємств: 27 підприємств-боржників перебувають у різних процедурах банкрутства,  4 - мають статус «безнадійного боргу»; боржниками є також економічно-активні підприємства, які, не маючи достатніх доходів для сплати боргів і сум нарахованої пені за них, стають ще більшими боржниками.

Особливо тривожним фактом, на що звернули увагу присутні, є те, що 214,8 млн.грн. (або 81,2 % від загальної суми) – це борги  державних підприємств. Тобто тих підприємств, які перебувають в (неефективному) управлінні Фонду державного майна України.

Скажімо,  ВАТ «Оріана» заборгувала Пенсійному фонду - 202.2 млн.грн.  Як зазначили присутні, велике бажання і праця владних інституцій та роботодавців знайти інвестора, який здатний буде відновити  діяльність «Оріани»  стає мало ймовірною, якщо інвестор змушений буде погасити ще й наявні борги підприємства.

Найбільшими банкрутами-платниками з безнадійним боргом є ДП «Калійний завод» ВАТ «Оріана», ВАТ «Коломийський завод сільськогосподарських машин», ВАТ «Хутрофірма Тисмениця», ВАТ «Івано-Франківське шкіряне підприємство «Плай», ПАТ «Родон»…

Серед економічно-активних боржників числяться – «Калуська нафтогазорозвідувальна експедиція дочірнього підприємства НАК «Надра України», Івано-Франківський локомотиво-ремонтний завод та інші…

Попри заходи Пенсійного фонду для забезпечення наповнення бюджету Фонду за рахунок погашення боргів, в тому числі примусове стягнення Державною виконавчою службою, за словами В.Семанишина, «є ще одна проблемна ситуація», адже із-за відсутності коштів на оплату судового збору судами залишено без розгляду позовних заяв органів Пенсійного фонду в області про стягнення боргу з відшкодування фактично виплачених пільгових пенсій на суму 15,0 млн.грн.».

У проблемі не підвищення пенсій українцям є і ситуація з не повернутими боргами Пенсійному фонду, який, фактично, своїми коштами кредитує пенсії пільгових категорій населення.

В активній дискусії від сторони влади, яку представляє в діалозі Я.Ульванська, посадовець  запропонувала «прийняти кардинальне рішення, щоб змогти повернути бодай частину боргів, а також дати шанс запрацювати окремим підприємствам». Для цього, за її словами, « має бути створена аналітично-моніторингова група, яка зможе проаналізувати ситуацію по кожному підприємству-боржнику та зробити відповідне заключення».

Не менш ефективною, як вважали керівники-практики, з чим погодилися всі сторони діалогу, стане підтримка проекту закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо справедливого механізму нарахування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування». Йдеться про ініціативу Міністерства соціальної політики України запровадити підвищені ставки ЄСВ для роботодавців, які використовують працю найманих працівників на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах – на 15% (за списком №1) та 7% (за списком №2), та акумулювати ці кошти при Пенсійному фонді з виключно цільовим призначенням. В іншому пункті рішення, підписаного Я.Ульванською, В.Уєвичем та В.Скригунцем – представниками від влади, профспілок та роботодавців -  значиться: « Звернутися до Кабінету Міністрів України з пропозицією списати частину заборгованості з відшкодування пільгових пенсій з суб’єктів господарювання, які не здійснюють господарської діяльності та підлягають ліквідації як у судовому порядку, так і в процедурі банкрутства.

Об’єднання роботодавців разом з керівниками економічно активних підприємств області, які мають заборгованість з відшкодування коштів на покриття витрат на виплату і доставку пільгових пенсій, рекомендовано скласти з органами  Пенсійного фонду України  ґрунтовні графіки погашення цього боргу.

Зважаючи, що подібні проблеми стосуються й інших областей України, учасники ОТСЕР намагатимуться напрацювати загальноукраїнське бачення вирішення питання та скерують прийняте рішення Кабінету Міністрів України, Пенсійному Фонду України, депутатам  ВР від області та Національній тристоронній соціально-економічній раді.

Марта Павлишин