2018-11-21 12:32:37

НАВІЩО РІЗАТИ КУРКУ. ЯКА НЕСЕ ЯЙЦЯ?

 

 

« СУМИ ШТРАФІВ – ВРАЖАЮЧІ»

. Отож, пане Василю, найперше, про новації Уряду щодо роботодавців…

 

  • На початку вересня відбулася нарада у прем’єр-міністра В. Гройсмана.

А далі - обговорення згаданих проблем на всіх рівнях, в усіх галузях. Головний акцент -  на проблемі нелегальної зайнятості, позаяк це є причиною, що не сплачуються податки, нема надходжень до бюджетів, а з іншого боку, люди, які працюють не офіційно, втрачають право на пенсію.

Як відомо, задля вирішення ситуації у верхах народилися нормативні акти, які регулюють запроваджені ще жорсткіші, як були, штрафні санкції за нелегальні працю і зарплату. Ми опинилися в реальності,коли роботодавців просто кладуть на коліна.

 

  • Не так давно з цих питань було засідання обласної Тристоронньої соціально-економічної ради, куди входять представники від  влади, роботодавців та профспілок. Чи знайдено порозуміння?

 

  • За результатами непростої розмови ми напрацювали спільну позицію з найбільш проблемних питань, які бачимо. Їх не вирішити на обласному рівні (бо як учасників Тристоронньої соціально-економічної Ради  наша співпраця з управлінням Держпраці в області – конструктивна, партнерська).

Найперше - потрібно зменшити нинішні занадто великі штрафні санкції у сфері охорони праці, аби вони не призводили до банкрутства підприємств.

Інше: ми вважаємо і будемо відстоювати ці позиції, що має бути персональна відповідальності тих службових осіб, котрі своїми неправомірними діями завдали збитків підприємствам, офіційно не оформлюючи людей та виплачуючи зарплату в конвертах. Зрештою, піддаємо сумніву деякі повноваження контролюючих органів.

 

  • Чому це важливо?
  • Наприклад, за старими ще нормами – за фактичний допуск до роботи працівників без укладення трудового договору з початку цього року було винесено 5 постанов про накладення фінансових санкцій на суму 2 млн. 521тис. 800 грн.

 Лише за 1квартал року за порушення законодавства про працю на юридичних та фізичних осіб було винесено 58 постанов на суму понад 3,2 млн. грн.

Вдумаймося в ці цифри…Хіба так має поповнюватися бюджет держави?

Власне, і дотеперішні суми штрафів, і нові, ще більші, які встановлені Урядом для застосування після 5 жовтня, примусили роботодавців говорити про те, що влада намагається різати курку, що несе яйця, та висловлювати нерозуміння такої поведінки очільників держави.

 

 «ЯК ЗАБРАТИ В ТОГО, ЯКОМУ НЕ ДАЛИ?»

 

  • Відомо, що наша область потрапила до переліку чотирьох із найбільшою часткою тіньового бізнесу.

 

  • Я підтримую думку своїх колег з Тристоронньої соціально-економічної ради, а саме, що  нинішня урядова методика визначення «тіні» не враховує тієї обставини, що значна частина населення по кілька місяців фактично працює за кордоном або їздить на заробітки у сусідні області. Звідси - показники не тіні, а «сірої зони».

 

Що просто вражає…Та в нас штрафують навіть керівників державних підприємств та установ, яким держава не дає вчасно належну субвенцію, створює штучні борги, адже закладається в бюджет потреба в коштах не на рік,  а на  9- 8 місяців, а потім керівника роблять винним та вимагають вчасно сплатити зарплату, бюджетні платежі... Тому, аналіз має бути більш принциповим і комплексним.

  • Як складаються зараз стосунки роботодавців і перевіряючих?
  • Нічого особистого. Але, коли за основний критерій роботи  контролюючого органу на верхах  беруть кількість і суму накладених штрафів, то, відповідно, про добре порозуміння не йдеться. Наша партнерська позиція і оцінка ситуації викладена у спільно напрацьованому документі. Тому, покликаюся на нього. Найголовніше, як ми бачимо політику штрафування, яку має реалізовувати управління Держпраці: розмір штрафу порушнику має встановити суд.

 

                       ЗВЕРНЕННЯ сторін соціального діалогу

                         Івано-Франківської області

                    «Про необхідність внесення змін до законодавчих

                          і нормативних актів, які регламентують діяльність

                                Державної служби України з питань праці».

Сторони соціального діалогу області  відзначають, що проводиться значний обсяг роботи із запобігання негативним явищам в сфері трудових відносин з легалізації працівників та їх зарплати.

Виявлені працівниками Управління Держпраці України в області факти порушення законодавства про працю  свідчать про недостатній рівень відповідальності окремих роботодавців за виведення заробітної плати з “тіні”, піклування за долю працівників, які внаслідок своєї недалекоглядності втрачають право на належний трудовий стаж, пенсійне забезпечення, соціальні пільги та гарантії тощо.

Соціальні партнери підтверджують своє глибоке переконання в необхідності дотримання трудових і соціальних прав працюючих і закликають своїх колег-власників і керівників суб’єктів господарювання спільними зусиллями досягти взаєморозуміння в цій сфері.

Разом з тим, відзначаючи значну роботу органів державного нагляду в області, соціальні партнери висловлюють тривогу з приводу надмірно жорстких тенденцій в застосуванні нормативних актів, які регулюють діяльність цих органів. Надмірні розміри штрафних санкцій та налаштованість інспекторів праці на каральні, репресивні заходи без врахування наслідків призводять здебільшого до непоправних збитків підприємництву, так як розмір покарання не відповідає обсягу вчиненого порушення.

Задекларовані урядовим проектом Стратегії реформування системи держнагляду (контролю) такі основоположні принципи як:

 

“переорієнтованість державного нагляду (контролю) на запобігання порушенням законодавства у сфері господарської діяльності, підвищення профілактичної ролі державного нагляду (контролю);

підвищення відповідальності посадових (службових) осіб, уповноважених на здійснення державного нагляду (контролю);

підвищення професійної компетентності посадових осіб, уповноважених на здійснення державного нагляду (контролю)” фактично стають фікцією, бо фактично за основний критерій роботи цього органу взято кількість накладених штрафних і фінансових санкцій.

 

Враховуючи викладене, просимо в найкоротші терміни розглянути питання щодо внесення змін до відповідних постанов, а саме:

 

- розширення переліку основних принципів державного нагляду (контролю), зокрема, закріплення презумпції правомірності поведінки суб’єкта господарювання (за аналогією з презумпцією правомірності рішень платника податку, закріпленої у Податкового кодексу України) та недопущення встановлення планових показників чи будь-якого іншого планування щодо притягнення суб’єктів господарювання до відповідальності;

 

- значне скорочення розміру штрафних санкцій за вчинення роботодавцями порушень трудового законодавства. Можливо, визначення розмірів штрафних санкцій, що ініціюються органами держнагляду (контролю), покласти виключно на суди;

 

- накладення штрафних санкцій на (власника, керівника) суб’єкта господарювання, який вчинив порушення, а не на підприємство;

 

- штрафувати за сам факт порушення законодавства про працю, незалежно від кількості осіб, щодо яких допущено порушення;

 

- прийняття змін до чинного законодавства щодо притягнення до відповідальності (введення симетричної відповідальності) керівників та посадових осіб контролюючих органів за прийняття неправомірних рішень щодо суб’єктів господарювання, запровадити персональну матеріальну відповідальність посадовців за нанесення своїми діяннями збитків суб’єктам господарювання, а також віднесення судових витрат за програну в суді справу на посадовця-позивача;

 

- надання повноважень Держнагляду (контролю) посадовим особам органів місцевого самоврядування, які не мають достатнього професіоналізму та можуть допускати необ’єктивні дії, вважати помилковим і такими, що підлягають скасуванню;

 

- звуження підстав для здійснення позапланових перевірок та інспекційних відвідувань, встановлення порядку повідомлення суб’єкта господарювання про здійснення такої перевірки чи відвідування.

 

Звернення підписали

 

Від обласної державної адміністрації підпис Заступник директора департаменту соціальної політики обласної державної адміністрації -начальник  управління праці                 Я.Ульванська

 

                   Від профспілкових об’єднань

Голова Ради профспілок області                      Ігор Басюк

 

 

                   Від об’єднань роботодавців Заступник голови - виконавчий директор обласного об’єднання організацій роботодавців

 В.Скригунець