2018-05-18 12:41:59

ЗА ПРОФСПІЛКАМИ - МАЙБУТНЄ

15 травня Івано-Франківська  обласна організація профспілки працівників агропромислового комплексу під головуванням Ганни Чорній  провела третє виїзне засідання Ради на базі фермерського господарства «Прометей», яке очолює Орися Книшук. (Землі господарства розташовані на території Коломийського і Снятинського районів).

 Це підприємство профактивом вибрано не спроста. Раніше тут була профспілкова організація, на жаль, в часі реформування вона зникла.  І, як зазначила Г.Чорній, є проблема в тому, що жодне з нині діючих на Прикарпатті сільгосппідприємств, фермерських господарств не має в своїх колективах профспілкових організацій. Тим часом працівники села завжди були найменш захищеною категорією громадян. Отож, провести засідання Ради виїзним, відкритим, власне мало на меті показати їм, що роль цієї громадської інституції аж ніяк не зменшилася, навпаки: дає чимало важелів для захисту соціально-економічних та трудових прав людей в умовах реформ,  можливостей відстоювання своїх інтересів на найвищих рівнях.  

 В роботі засідання Ради взяв участь та виступив голова новоствореної Матіївецької ОТГ, яка об’єднала 12 сіл, Петро Книшук.

Щоб побачити і почути зблизька

Дорогою до Матіївців профактив профспілки агропрому побував у Коломийському міжрайонному управлінні водного господарства. Керівник управління Ярослав Квас та голова профспілкової організації Євгеній Петрусь показали гостям базу підприємства, умови праці колективу, де працює 107 людей, ознайомили з перспективами розвитку та реформування Дністровського басейнового управління водних ресурсів. Членів Ради також цікавило виконання  Колективного договору, нові напрацювання щодо його подальшого поліпшення. Підсумком розмови була схвальна характеристика спільної роботи профспілкової організації та адміністрації в питаннях соціально-економічного захисту працівників, охорони праці.

 

Перебування на землях фермерського господарства «Прометей», знайомство з родиною Книшуків, як господарями нового покоління, залишило у профспілчан якнайбільше приємних вражень. Сучасна техніка, нові технології та ідеї, працьовиті люди.

Чи не найбільше цікавила профактив в розмові з фермерами думка господарників щодо ринку землі. Дійшли згоди в розумінні, що одномоментна вигода - продати і мати кошти - для певних людей не може переважати над загальним державним інтересом.

«Оренда земель і виплата її власникам паїв в натурпродукції чи коштами – наразі найбільш прийнятна форма землекористування» ,- висловила свою думку О.Книшук.

Зауважимо, Всеукраїнська профспілка агропромівців останніми роками разом з депутатами Верховної Ради, які мають державницькі позиції, активно протистоять багаторазовим спробам олігархату зняти мораторій на продаж земель сільгосппризначення, бо розуміють наслідки процесу в умовах беззаконня.

За профспілками майбутнє

Головним питанням порядку денного засідання Ради було – «Про роботу та завдання профспілок по збереженню соціально-економічних прав та гарантій членів профспілки агропромислового комплексу в умовах державного реформування».

До честі голові, Ганна Чорній свою доповідь побудувала досить вдало, розповівши про діяльність з найгостріших нині для профспілок питань як на рівні ФПУ, Ради профспілок області, так і конкретно в організації профспілки агропрому. Цифри і факти щодо шалених утисків та дій влади й роботодавців-олігархів  переконливо свідчили, що порятунок людей праці - консолідація зусиль. Виняткове значення дістає знання законів, уміння аналізувати події і факти, інформаційна діяльність.

Порушила у своїй доповіді Г. Чорній проблему трудової міграції найактивніших членів суспільства, освіченої молоді, особливо ж - працівників робітничих професій. Тому вже зараз гостро відчутна нестача кваліфікованих працівників, у т.ч. в сільському господарстві.

До агропромівської профспілки належать профільні коледжі та ліцеї, відтак багато учнівської й студентської молоді, яка навчається тут. На жаль, в пошуку гідних робочих місць та заробітку випускники цих закладів їдуть у світи, перекваліфіковуються, або безробітні. (При слові, О.В. Книшук запросила молодих фахівців до праці в своєму господарстві). 

Надзвичайно важливою справою для профспілок, як підкреслила доповідач,  стає питання мотивації членства, як і необхідність не послабити профспілчанські активи в процесі реформування, створення ОТГ. Важливу роль в цьому відіграють Колективні договори, які покликані всіляко заохочувати працівників, поліпшувати соціально-економічний захист працівників.

Чи здатні профспілки сьогодні об’єднувати суспільство, бути стримуючим бар’єром в наступі на права працівників? – Однозначно. Інакше б не було такого тиску з боку влади на них, відбирання майна, дискредитації, переслідування активістів.

Виступ Орисі Володимирівни та Петра Васильовича Книшуків з цих питань був також більш, ніж конкретним: «За профспілками майбутнє». Вивчивши більш детально, як впливає Колективний договір на захист соціально-економічних прав працівників, які форми стимулювання адміністрація може використовувати, О. Книшук дуже позитивно висловилася за таку форму захисту людей.

Рада прийняла Постанову щодо своїх подальших дій, серед яких головним є те, щоб використовувати всі надані законом можливості для захисту  та відстоювання прав людини праці; захисту профспілкових активістів від утисків та переслідувань; участь в акціях протесту, активізацію роботи з молоддю, навчання і просвітництво щодо ролі профспілок в сучасному громадянському суспільстві, міжнародний досвід.

  Марта Павлишин

З виступу Г.Чорній:

  • «Запропоновані Урядом реформи не знаходять підтримки з боку профспілок, як такі, що розроблені без участі соціальних партнерів, з грубим порушенням законодавства України та Генеральної угоди, без урахування позиції профспілок.
  • Запропоновані владою моделі «підтримки» сільгосппідприємств запустили ланцюгову реакцію соціально-економічних проблем.
  • Агропромисловий комплекс був і залишається важливим сектором економіки нашої держави, де зосереджена третина виробничих фондів, де працює четверта частина населення, зайнятого у народному господарстві, де виробляється понад 20% валового суспільного продукту та третини національного доходу, де формується 70 відсотків роздрібного товарообігу.
  •  В процесі постійного і в основному невдалого реформування аграрного сектора економіки держави лише торік профспілка АПК втратила 70 тис. членів. Станом на 1 січня 2018 року вона об’єднує 500 тисяч профспілчан.
  •  В обласній профспілці АПК – 4452 члени, що на 98 членів менше, як у 2016 році».